Sērfošana ir atkarība

Ziemas atlaides
23.01.2017

Sērfošana ir atkarība

Esmu pārliecināta, ka jūs ne reizi esat dzirdējuši, ka esat atkarīgi no sērfošanas. Te nu ir pierādījumi: pirmkārt, katru reizi tu vari un vēlies sērfot ilgāk. Tava izturība aug ar vien vairāk. Otrkārt, sērfošana ir tā nodarbošanās, ko tu varētu pamest, bet tu nevēlies to darīt. Tev vienmēr atradīsies arguments, kāpēc atkal doties sērfot. Un treškārt, te nu no zinātniskā viedokļa: atkarība ir cieši saistīta ar neirotransmitera tā saucamā dopamīna atbrīvošanos mūsu smadzenēs. Spēcīga dopamīna deva tiek reģistrēta tavās smadzenēs kā bauda. Dopamīns ir mūsu atlīdzība, kad mēs kaut ko daram pareizi. Ķermenis neatbrīvo dopamīnu tikai narkotiku iespaidā, tas tiek atbrīvots arī seksa laikā, kad mēs ēdam, un, kā jau tu uzminēji, kad mēs sērfojam. 
Grāmatā “Blue Mind” ir ļoti labs piemērs. Tur tiek aprakstīts, ka katru reizi, kad iesācējs sērferis iegūst dopamīna devu, jo viņš ir piecēlies uz dēļa, tas notiek tādēl, ka viņam nebija ne jausmas, ka viņš to spēj izdarīt. Jūs to ne reizi vien esat izjutuši, kad piedalaties sērfa nodarbībās skolā, vai ne? Iesācējam nostāvēt uz dēļa ir negaidīta veiksme, un šis sasniegums smadzenēs iegūst balvu – dopamīna devu. Nu jau iesācējs vēlas nostāties uz dēļa atkal un atkal, dzenoties pakaļ šai dopamīna devai. Šis elementārais apbalvošanas process ir veids, kā šis cilvēks var iemācīties sērfot. 
Okeāns, kur mēs sērfojam, ir pastāvīgi mainīga vide. Tā ir perfekta vide, lai varētu iegūt atkarību. Tagad saproti, ka katru reizi, kad mēs negaidīti iegūstam rezultātus, mēs tiekam apbalvoti ar papildus dopamīna devu, tieši tā, kā mēs to redzam iesācēja sērfera piemērā. Neirotransmiteru kombinācija (iekļaujot dopamīnu, adrenalīnu un serotīnu) nav vienīgi atbildīgi par to, lai sērferi baudītu momentu, bet arī par to, lai šis sērferis atgriestos sērfot atkal un atkal. 
Tiekamies viļņos, draugi! Lielisku nedēļas nogali!