Izvēlies sev vispiemērotāko sērfa dēli

Vasara – tā ir mazā dzīve
21.05.2016
Ziemas atlaides
23.01.2017

Izvēlies sev vispiemērotāko sērfa dēli

Sērfa dēļu vēsture līdz 70tajiem gadiem

Izvēlies sev vispiemērotāko sērfa dēli

Pareiza sērfa dēļa izvēle var Jums palīdzēt ātrāk sasniegt savus mērķus sērfā un vieglāk izpildīt vēlamos manevrus. Dosimies pa pēdām mūsu priekšgājējiem –sērferiem, uzzināsim, kādus dēļus viņi izmantoja. Tieši šie dēļi viņiem palīdzēja baudīt sērfošanu līdz pat 70tajiem gadiem, kad sērfs kļuva arvien populārāks un pieejams visiem. Jau Pirms–Inku (Moche kultūra) laikā, pirms apmēram 2000 gadiem, tika praktizēta vizināšanās ar laivām pa viļņiem. Arheoloģiskie izrakumi pierāda, ka sērfošana viņiem bija arī izklaide, ne tikai pārvietošanās veids. Kā gan var nebaudīt tādu izklaidi, ja viņiem piederēja garākais vilnis pasaulē Chicama, kuru šobrīd Jūs varat iekarot, ja apciemosiet Trujillo apkaimi, Peru. Sērfošanas mākslu, Havajiešu valodā he’enalu, pirmo reizi aprakstīja Joseph Banks 1769.gadā. Sērfings bija galvenā Polonēziešu kultūras sastāvdaļa. Cilts galva bija pats labākais sērferis un bija tiesīgs lietot dēli, kas ir izgatavots no vislabākā koka. Valdošā klase varēja sērfot vislabākajās sērfa pludmalēs un uz vislabākajiem sērfa dēļiem. Citus sērferus šajās pludmalēs nelaida, bet viņi varēja iegūt tādu privilēģiju, ja varēja nodemonstrēt ļoti labu sērfa līmeni uz saviem dēļiem.
1.Paipo

Paipo (līdz 20 gadsimta sākumam)


Paipo tiek uzskatīts par pirmo sērfa dēli un tika izmantots, lai ķertu viļņus guļus stāvoklī vai arī uz ceļiem. Dēļa Paipo standarta izmērs bija no 3 līdz 6 pēdām un tos izgatavoja no maizes koka, ko Polonēzieši ar kanoe laivām ieveda Havaju salās kolonizācijas laikā. Paipo dēļi tiek uzskatīti par īsteno Havajiešu iezemiešu sērfa amatniecības klasiku.
2. Alaia

Alaia un Olo (līdz 20 gadsimta sākumam)


Alaia un Olo dēļi bija tradicionālie sērfa dēļi, kuri tika izgatavoti no skaistā Koa koka, kuru audzēja аhupua’a ielejās. Alaia dēļa garums bija no 5 līdz 12 pēdām, bet Olo dēļa garums no 10 līdz 24 pēdām, kas palīdzēja tā laika sērferiem sērfot jau stāvus, ne tikai uz ceļiem vai guļus. Šo dēļu svars sasniedza līdz pat 60 kg Alaia un līdz pat 90 kg Olo. Olo dēļus sākotnēji varēja izmantot tikai sērferi no karaliskajām ģimenēm. Alaia un Olo dēļi kļuva par sērfošanas un dēļu izgatavošanas māklas pirmsākumu.
3. Duke Kahanamoku

Klasiskais sērfa dēlis “Duke (Kahanamoku)” (20tie gadi)


Šis dēlis bija ar strupu degunu un kvadrātainu aizmuguri. Havaju salu leģendārais sērferis Duke Kahanamoku to izgatavoja no sarkankoka. Šis koks tika ievests Havaju salās speciāli, lai izgatavotu dēļus pēc tam, kad karalienes Liliuokalani brālēni to atklāja Santa Kruzā, Kalifornijā, kad viņi tur dienēja militārajā dienestā.
5. Simmons

Tukšais Paddle dēlis (40tie gadi)


Toma Bleika (Tom Blake) no sarkankoka izgatavotais tukšais paddle dēlis kļuva par pārejas posmu sērfa dēļu izgatavošanā, attālinoties no cietajiem dēļiem un pietuvojoties vairāku materiālu kompozīcijai (līdzīgi kā mūsdienu dēļi). Tukšā dēļa struktūra nozīmīgi samazināja dēļa svaru. Tas bija pirmais dēlis, kuram tika uztaisīta spura. Līdz šim, lai kontrolētu dēli, lai to pagrieztu pa labi un pa kreisi, sērfošanas laikā vajadzēja ielikt pēdu ūdenī. Lūk tā ir īsta sērfošanas māksla!
4.hollow paddleboard

Bob Simmons dēļi (50tie gadi)


Pirmais šeiperis, kurš sāka izmantot stiklšķiedras audumu dēļu izgatavošanā, Bobs Saimons uzsāka jaunu sērfa dēļu etapu. Viņš izmantoja korķa koku dēļa pamatam, ko ietina stiklšķiedras audumā. Šis dēlis tika izgatavots ar asu malu, izmantojot militāro kuģubūves teoriju. Tas padarīja dēli daudz vieglāku un manevrēt spējīgāku kā iepriekšējie dēļi. Saimona dēļu izgatavošanas tehnika bija mūsdienu dēļu sākums.
6.bob-simmons-foam-sandwich-surfboard

Hobie longbordi (60tie gadi)


Hobie longbordi bija nākamais solis, kas tuvināja dēļu izgatavošanu mūsdienu dēļiem. Hobie un viņa partneri bija pirmie šeiperi, kas izgatavoja savu dēļu fabriku, izmantojot vieglu poliuretānu dēļa pamatam. Viņi uz visiem laikiem atstāja pagātnē korķa koka izmantošanu dēļu izgatavošanā.
7.lightningbolt

“Zibens” (70tie gadi)


“Zibens” (Lightning Bolt) dēļus izgatavoja pats Pipeline čempions slavenais Gerry Lopez. Šis dēlis tika uzskatīts par pašu augstākās sērfošanas līmeņa dēli tajā laikā. Šis dēlis uzsāka šortbordu revolūciju, kas palīdzēja sērferiem uzveikt tik asus viļņus kā Pipeline, kas līdz tam tika uzskatīti par neiespējamiem sērfam. “Zibens” bija dominējošais dēlis tajā laikā, dēļa dizains bija ļoti mūsdienīgs, tika izmantotas spilgtas krāsas, lieli logotipi, psihodēliski zīmējumi. Šis dēlis papildināja sērfa pasauli ar jaunām ekspluatācijas un stila iespējām.
8.twinfin

Mr. Twin Fin (70to gadu beigas)


Kopš Marks Ričards (Mark Richards) prezentēja pasaulei savu Mr.Twin Fin, neviens vairs neskatījās atpakaļ pagātnē. Izmantojot divu spuru sistēmu, šis dēlis ļāva izpildīt manevrus, kuri līdz šim nebija iespējami uz dēļa ar vienu spuru. Mr.Twin Fin bija revolucionārs atklājums mūsdienu sērfam un pacēla šī sporta veida latiņu daudz augstāk.

Vai Jūs būtu gatavi izmēģināt kādu no iepriekšminētajiem dēļiem?

Tiek uzskatīts, ka kamēr Jūs neesat izmēģinājuši visus (!) dēļu veidus, Jūs nevarat kļūt par īstenu sērferi. Ņemiet vērā, lai izmēģinātu Alaia vai Olo dēļus, Jums būs nepieciešams bariņš draugu, lai palīdzētu vismaz aiznest dēli līdz ūdenim. Drīzumā paturpināsim stāstu par dēļu veidiem, nonāksim līdz pat mūsdienām.